FAQ

Faq -najczęściej zadawane pytania fotografowi ślubnemu

Cześć!
Pytacie mnie w mailach i na spotkaniach o masę spraw związanych z moją pracą oraz organizacją ślubu, aby ułatwić Naszą współpracę przygotowałem listę najczęściej zadawanych pytań fotografowi ślubnemu 🙂

najczęściej zadawane pytania fotografowi ślubnemu

1.Jakie są rodzaje pakietów i ile kosztują? Co w jego ramach dostajemy?

Mam dla Was kilka propozycji. Napiszcie do mnie, a pomogę Wam wybrać taki, który najlepiej spełni Wasze oczekiwania i będzie dostosowany do wizji uroczystości.

W każdy pakiecie – niezależnie od tego, który wybierzecie znajduje się usługa, którą wykonuje indywidualnie ;).  Od Was zależy, jak długo jestem z Wami (standardowo 12-14 godzin). Ponadto przygotowuję dla Was minimum 300 obrobionych zdjęć, które oglądać możecie w galerii on-line. Fotografie możecie dostać także w pięknym pudełku i/lub w albumie.

Zupełnie bezpłatnie udzielę Wam porad, jak zaplanować ten wyjątkowy dzień 😊. Doświadczenia zbieram co sobotę i wiem, na jakie rzeczy nie warto marnować czasu, o której godzinie goście chętniej zjedzą tort i dlaczego warto przed weselem powiedzieć rodzinie, by przysięgi małżeńskiej wysłuchali ze swoich ławek.

2.Chcielibyśmy, żeby reportaż był dłuższy niż 12‒14 godzin. Jest taka możliwość?

Oczywiście, że jest. Jednak ten czas jest wystarczający na wykonanie pięknych zdjęć najważniejszych momentów. Jeżeli natomiast przewidzieliście jakieś atrakcje nad ranem lub w późnych godzinach nocnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by je uwiecznić.

3.Co, gdy nie będziesz mógł zrealizować zlecenia z przyczyn losowych?


Jeszcze nie zdarzył mi się taki przypadek, ale gdyby stało się coś co uniemożliwiłoby mi obecność na waszym ślubie to możecie być spokojni – ustalimy strategię. Zapewniam jednak, że zrobię wszystko, byście mieli jak najpiękniejszą pamiątkę z Waszego ślubu, dlatego biorę na siebie znalezienie fotografa, którego styl fotografii i pracy jest zbliżony do mojego.

4.Czy dojeżdżasz do…? Czy doliczasz jakąś kwotę za pracę poza Starachowicami?

Pracuję wszędzie i dojadę w miejsce, które wpiszecie w miejsce wielokropka, im dalej, tym ciekawiej 😊. Dojazd w dniu ślubu jest wliczony w cenę pakietu, natomiast na sesję plenerową bezpłatny jest tylko w promieniu 50 km od Starachowic. Powyżej tej odległości naliczam dodatkową opłatę za dojazd lub ewentualny nocleg.

5.Jak długo będziemy musieli czekać na zdjęcia?

Zawsze umawiam się na maksymalnie 90 dni roboczych od daty wykonania ostatniego zdjęcia na ślubie/ plenerze. Zwykle czas oczekiwania jest krótszy.

6.Chciałabym pamiątkowe zdjęcia z rodzicami i dziadkami. Jest możliwość zamówienia ich w większym formacie?

Oczywiście!

7.Czy masz uprawnienia do fotografowania w kościele/cerkwi?


Tak, posiadam wszystkie konieczne uprawnienia do fotografowania Waszego ślubu.

8.Czy są jakieś typy ceremonii, przyjęcia, wydarzeń, których nie fotografujesz?

Nie.

9.Czy prowadzisz zarejestrowaną działalność?

Tak, oczywiście.

10.Czy możemy negocjować warunki umowy?

Tak, naturalnie. Zawsze przed podpisaniem umowy wysyłam Wam ją, byście mogli się zapoznać z jej treścią. Jeśli cokolwiek będzie dla Was niejasne, będziecie chcieli coś doprecyzować, możemy wprowadzić zmiany.

11.Czy zamierzasz upubliczniać zdjęcia z naszego ślubu i wesela?

Zdjęcia, które robię są elementem mojego portfolio, dlatego publikuję je m.in. na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Jeżeli wiecie, że ktoś nie życzy sobie, by jego wizerunek był upubliczniany, poinformujcie mnie proszę o tym wcześniej. Bądźcie jednak spokojni, szanuję osoby, które fotografuję i dbam o ich wizerunek.

12.Co podlega retuszowi? Czy poznam siebie na zdjęciach?

Robię delikatny retusz jeśli jest konieczny, ale bez obaw. Nadal każdy będzie przypominał siebie samego.

13.Kto ponosi ewentualne koszty zniszczenia Twojego sprzętu?

Mój sprzęt jest ubezpieczony, więc nie musicie się o nic martwić. Choć –oczywiście lepiej dla wszystkich, by nic mu się nie stało.

14.Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

To zależy, gdzie ma zostać ona wykonana i jaki macie na nią pomysł. Jest jednak uniwersalna rada: niezależnie od tego, czy chcecie sesje na klimatycznej plaży, wysokich górach czy w pobliskim parku w scenerii piknikowej, wyśpijcie się i zjedzcie porządne śniadanie. Miłość sama w sobie jest piękna, więc zachowujcie się naturalnie -wtedy na pewno do zdjęć z pleneru będziecie wracać przez długie lata. 

15.W jakich dniach i godzinach wykonujesz sesje plenerowe?

Wykonuję je od poniedziałku do piątku. Godzina uzależniona jest od pomysłu na sesję.

16.Czym się różni sesja w dniu ślubu od sesji w innym dniu? Co jest lepsze?

Trudno powiedzieć, co jest lepsze. Podczas sesji w dniu ślubu na Waszych twarzach widoczne są emocje, które towarzyszą Wam w tym wyjątkowym dniu. Taka sesja jest jednak krótsza, bo poświęcamy na nią 20‒30 minut. Pamiętajcie, że jesteście najważniejsi tego dnia i goście chcą Was mieć przy sobie. Jeśli zdecydujecie się na zdjęcia plenerowe, będziemy mogli wykonać je na spokojnie, bo poświęcamy na to około 3‒4 godziny. Jesteście wtedy dużo bardziej zrelaksowani i nikt nie przeszkadza w robieniu zdjęć.

17.Przekonałeś nas! Chcemy, abyś to Ty robił nam zdjęcia ślubne. Co dalej?

Najpierw napiszcie do mnie, przedstawię Wam propozycje pakietów. Potem podpiszemy umowę. Zarezerwowanie terminu wiąże się z wpłaceniem zadatku w wysokości 30% ceny wybranego pakietu. Idealnie by było, gdybyśmy to wszystko załatwili podczas spotkania w cztery oczy (lub więcej 😊). Jeśli jednak, nie będzie to możliwe, możemy porozmawiać na przykład przez Skype’a. Około tydzień przed Waszym ślubem skontaktuję się, by omówić harmonogram dnia. Płatności za reportaż dokonujecie 7 dni po ślubie.

18.Jak długo archiwizujesz zdjęcia?

Jak tylko otrzymacie ode mnie zdjęcia, surowe pliki pochodzące z aparatu przechowuję jeszcze minimum 2 tygodnie, natomiast fotografie obrobione – co najmniej pół roku.

19.Czy masz filmowców, z którymi Ci się szczególnie dobrze współpracuje i mógłbyś kogoś polecić?

Odpowiem trochę przewrotnie: nie było przypadku, by mi się z kimś źle współpracowało. Są natomiast osoby, z którymi pracuje mi się wyjątkowo dobrze i te, których pracę bardzo cenię – napiszcie do mnie i prześle kontakty do moich ulubionych filmowców. 

20. Czy możesz polecić Dj/ Wodzireja/ Zespół ? 

Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek inne pytania – napiszcie! Na wszystkie postaram się odpowiedzieć.

najczęściej zadawane pytania fotografowi ślubnemu